Pielęgnacja materacy w pigułce – cenne wskazówki oraz spis najlepszych środków do prania

Globalne statystyki ze stycznia 2022r. ukazują, że przeciętna długość życia wynosi średnio 79 lat. Przyjmując, że śpimy około 8 godzin dziennie, szybko dochodzimy do wniosku, że większość z nas spędza około 1/3 życia śpiąc. A konkretniej? Oznacza to, że spędzamy około 26 lat we śnie w ciągu całego życia. Istotna jest nie tylko odpowiednia ilość snu, ale również utrzymanie higieny związanej ze

snem. Oczywistym jest dla nas, że regularnie zmieniamy pościel, wietrzymy sypialnię czy odkurzamy pod łóżkiem… Ale co z naszymi materacami? Przecież one wcale nie są takie tanie, a zniszczony lub niedopasowany do nas materac może zrobić więcej szkody niż pożytku.

Na co zatem warto zwrócić uwagę? 

1. Stelaż – to kluczowa kwestia. Stelaż odpowiedzialny jest za rozkład ciężaru ciała oraz wentylację. Odpowiednia konstrukcja zapobiegnie odkształceniom oraz nagromadzeniu wilgoci, czego późniejszą konsekwencją jest wystąpienie pleśni. 

2. Pokrowiec – to stosunkowo tania i skuteczna metoda na ochronę materaca przed zabrudzeniami. Pod tym względem szczególnie sprawdzają się te podfoliowane – wodoodporne. Należy jednak pamiętać, że pokrowce podfoliowane mogą ograniczać cyrkulację powietrza wokół materaca. To może prowadzić do zatrzymywania wilgoci i ciepła, co sprzyja rozwojowi roztoczy i innych alergenów. To dobre rozwiązanie na przejściowe sytuacje, np. odpieluchowanie dziecka. 

3. Wnętrze materaca – materac piankowy, kokosowy, a może na sprężynach? Każdy charakteryzuje się innymi właściwościami, powinniśmy dopasować je do swoich potrzeb. Każdy zaś wymaga odkurzania, wietrzenia i regularnego prania.

Co możemy zrobić w domowych warunkach?

 1. Należy obowiązkowo regularnie wietrzyć materac! To szansa na odparowanie wilgoci i zachowanie materaca w higienicznej czystości przez długi czas. Pamiętajmy, że gromadząca się wilgoć prowadzi do powstawania nie tylko nieestetycznych żółtych plam na naszych materacach, ale również do powstania nieprzyjemnego zapachu poprzez rozwój drobnoustrojów.
 2. Cykliczne odwracanie materaca – dajmy co jakiś czas odpocząć materacowi od stałego nacisku. Odwracajmy materac góra-dół oraz głowa-nogi. Dzięki temu bardziej wyeksploatowane części materaca wrócą do pierwotnego stanu, a my przedłużymy żywotność materaca.
 3. Odkurzanie – ta banalna czynność pozwoli ograniczyć rozwój roztoczy. Odkurzanie usunie zanieczyszczenia takie jak: okruszki, kurz, włosy, martwy naskórek czy odchody roztoczy. Dodatkowo, w odkurzaczu możemy zastosować filtr przeciwalergiczny.
A czego zdecydowanie nie robić?

Nie skakać, nie chodzić, nie przeciążać, nie zwlekać z czyszczeniem i nie przemaczać. Najważniejsze jest by unikać nadmiernego punktowego obciążenia, również przy krawędziach. Starajmy się nie siadać na krawędziach materaca w obawie przed ich deformacją. I przede wszystkim…

W Internecie, telewizji czy prasie często słyszymy o domowych metodach na usuwanie zabrudzeń. Soda oczyszczona, woda z cytryną, ocet, sól, a nawet napar z herbaty. Dla nas brzmi to dosyć abstrakcyjnie 🙂 Z 5-letniego doświadczenia całej ekipy Czyszczenia na zawołanie, dosyć jednoznacznie wynika, że próby odpierania plam przy użyciu powyższych środków nie kończą się najlepiej. Bez odkurzacza piorącego oraz podstawowej wiedzy, w domowych warunkach, nie jesteśmy w stanie uzyskać zadowalającego efektu, a często pogarszamy jedynie sytuację. Wcieramy w materiał kolejne preparaty, wywołując zacieki i nieprzyjemny zapach. Lepszym rozwiązaniem jest samodzielne czyszczenie plamy metodą tamponowania lub bonnetowania oraz za pomocą profesjonalnych środków. Przygotowaliśmy dla Was małą ściągawkę 🙂

Jak zachować się w przypadku konkretnej plamy, np. krwi, moczu czy wosku?

*W przypadku krwi zastosujmy bezwzględnie jedynie zimną wodę! Ciepła lub gorąca woda może sprawić, że białko w krwi zetnie się, co utrudni jej usunięcie.
Namaczajmy plamę zimną wodą poprzez przykładanie do niej miękkiej, mokrej szmatki. Nie zacierajmy plam lecz przykładajmy szmatkę, odsączając zanieczystość.

*W przypadku wosku – chyba każdy z nas zna starą, babciną metodę z żelazkiem oraz ścierką/ papierem śniadaniowym. Na plamę kładziemy szmatkę lub papier i prasujemy go rozgrzanym żelazkiem. Dzięki tej metodzie, gorący wosk zaczyna wsiąkać w ścierkę, usuwając się powoli z materaca bądź mebla. Ważne jest by robić to stopniowo. Zbyt długie przetrzymanie żelazka w jednym miejscu, może sprawić, że gorący wosk zacznie topić włókna zanieczyszczonej tkaniny. Musimy być bardzo uważni i cierpliwi!

*W przypadku moczu lub plam organicznych – liczy się przede wszystkim czas reakcji. Zastosujmy letnią wodę i jak najmniej detergentów. W tym przypadku również pomocna jest metoda tamponowania lub bonnetowania. Nie rozcierajmy zanieczyszczeń, wciskając je do wnętrza materaca lub mebla. Jeśli mamy w domu szare mydło, możemy je wykorzystać. Unikajmy nakładania na plamę popularnych detergentów do mycia naczyń oraz środka kojarzonego z “różową siłą”. To silne środki chemiczne, które często odbarwiają nasze materace oraz tapicerki, a co za tym idzie – meble później są już nie do uratowania. Jeśli plama nie reaguje na wybraną metodę czyszczenia, wypłuczmy w miarę możliwości zastosowany środek (ale tylko za pomocą wody!) i nie stosujmy innych preparatów. Każda użyta substancja będzie wchodziła w reakcję z naszą plamą oraz zmieniała jej odczyn pH. Zmieniony odczyn plamy potrafi nie tylko odbarwić tkaninę, ale również utrudniać profesjonalnej firmie piorącej tapicerkę zastosowanie specjalistycznych środków oraz odplamiaczy.

Spis polecanych środków:
 1. Bez użycia odkurzacza piorącego:
  a) preparat do bonetowania (enkapsulacji) – Chemspec Encap Brite II
  b) neutralizator nieprzyjemnych zapachów – Chemspec Un-Duz-It Unleashed
 2. Z użyciem odkurzacza piorącego:
  a) prespray (do rozpuszczania zanieczyszczeń) – Chemspec Enzall lub Global Enzym
  b) wzmacniacz prespray’u – Chemspec Energizer lub Global Heavy Soil S707
  c) płukanie za pomocą ekstraktora – Global Single Pass S103 lub Prochem Oxibrite

Jeśli jednak domowe metody zawiodły, a Ty nie masz czasu, siły lub po prostu odpowiedniego sprzętu do dyspozycji, służymy pomocą. Znajdziesz nas w Lublinie, na ulicy Weteranów 11c, pod numerem telefonu: 603898359 oraz pod adresem e-mail: czyszczenienazawolanie@gmail.com

Poniżej zostawiamy zdjęcia efektów naszych prac 🙂 
Pozdrawiamy, cześć!
Czyszczenie na zawołanie