Polimeryzacja podłóg

Przy złożeniu zamówienia przez formularz kontaktowy dodatkowy rabat 5%

Zamówienia na nasze usługi przyjmujemy przez formularz kontaktowy na stronie całodobowo oraz telefonicznie od 8:00 do 20:00.

Nasze motto brzmi:

„JAKOŚĆ a nie jakoś”.

Jeżeli szukasz najtańszej oferty na rynku, wyjdź z naszej strony. 
My stawiamy na jakość wykonywanych usług!

W tej zakładce poznasz:
Kliknij by przejść do wybranej sekcji!
Kliknij by przejść do wybranej sekcji!

Po co wykonuje się polimeryzację podłogi i jakie są korzyści tego zabiegu?

Polimeryzację podłogi wykonuje się głównej mierze w celu jej solidnego zabezpieczenia. Celem nowopowstałej polimerowej warstwy ochronnej jest nie tylko tworzenie niezwykle estetycznej lśniącej tafli (choć możliwe jest również utworzenie półmatowej lub całkowicie matowej warstwy), ale przede wszystkim zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa w domu, lokalu lub placówce. Pomieszczenie jest optycznie powiększone, podłoga efektownie odbija światło,
a sama powłoka polimerowa ma właściwości antypoślizgowe oraz antystatyczne


Wysokoodporna i lśniąca powierzchnia sprawia, że nie ma na niej widocznych rys, przetarć czy przebarwień, które mogłyby negatywnie wpływać na estetykę całego lokalu. Ponadto idealnie gładka powierzchnia eliminuje problem zbierania się i rozwoju bakterii czy mikroustrojów w miejscach uprzednich uszkodzeń mechanicznych, np. w rysach czy szczelinach. Akrylowanie podłogi ma również pozytywne aspekty praktyczne – warstwa jest w pełni wodoodporna oraz łatwa w pielęgnacji – polimer chroni przed przebarwieniami. Mycie podłogi do tej pory nigdy nie było takie łatwe – mop sam po niej sunie i nie napotyka na swojej drodze żadnych nierówności.  To wszystko dlatego, że powłoka zabezpiecza pory i rysy, w które brud mógłby wnikać i byłby trudny, a czasem niemożliwy do usunięcia do usunięcia. Podłoga zabezpieczona w ten sposób ma niemal niekończącą się żywotność – akrylowanie podłogi można powtarzać w nieskończoność.

Jak przebiega proces polimeryzacji posadzek oraz podłóg i jak długo się go wykonuje?

Prawidłowe zabezpieczenie podłogi powłoką polimerową można podzielić na trzy kluczowe etapy. Pierwszy z nich to odpowiednie przygotowanie powierzchni, drugi odnosi się do jej neutralizacji, a ostatni etap to już właściwa aplikacja polimerów. Profesjonalne podejście do każdego z wyżej wymienionych etapów gwarantuje uzyskanie odpowiedniej ochrony, bardzo dobrego efektu wizualnego oraz długiej żywotności nałożonej warstwy zabezpieczającej.

 

  1. Za najważniejszy etap można uznać pierwszy – gruntowne przygotowanie podłogi poprzez odkurzanie, szorowanie, mycie i precyzyjne doczyszczanie lub całkowite zdjęcie poprzedniej,  zużytej już warstwy polimeru. Podłoga czyszczona jest maszynowo, a w ciężko dostępnych zakamarkach – ręcznie. W ostatniej fazie pierwszego etapu, powierzchnia jest odtłuszczana i osuszana.
  2. Tak przygotowaną powierzchnię należy zneutralizować. Neutralizacja podłogi polega na wypłukaniu posadzki do wartości neutralnego pH czyli poziomu około 7. Do tego etapu potrzebna jest spora ilość wody oraz odkurzacz działający w trybie sucho-mokro. Po dobrze wykonanej neutralizacji, podłoga nie powinna się lepić. 
  3. W ostatnim etapie przystępujemy do aplikacji zabezpieczających powłok polimerowych.  Polimer wybierany jest według ściśle określonych kryteriów. Pod uwagę brane są przede wszystkim rodzaj, chłonność i elastyczność posadzki – tak by nałożone warstwy powłoki miały podobne właściwości mechaniczne do podłoża oraz by pracowały podobnie w sytuacji np. zmian temperatury czy nacisku.  Preparat nakładany jest zazwyczaj w ilości 2-4 warstw, w zależności od zaleceń producenta, rodzaju podłoża oraz jego przeznaczenia.
  4. Opcjonalnym, rekomendowanym przez nas krokiem jest polerowanie powłoki polimerowej po jej wyschnięciu. Maszynowe polerowanie profesjonalnym padem, utwardza polimer, zwiększa jego mechaniczną wytrzymałość oraz zdecydowanie przedłuża jego żywotność. Podłoga jest błyszcząca i doskonale odbija światło.

 

To, ile potrwa pełny zabieg polimeryzacji podłogi jest uzależnione od kilku czynników:

 

  • metrażu – przy większych powierzchniach zabieg akrylowania podłóg będzie trwał dłużej niż w przypadku małej,
  • rodzaju podłogi – w przypadku posadzek o wysokiej chłonności, takich jak beton, proces polimeryzacji podłogi zostanie wydłużony o czas nanoszenia pierwszej warstwy gruntującej,
  • ilości położonych warstw – polimeryzacja podłóg jest procesem, który wymaga nałożenia kilku warstw profesjonalnego preparatu. Dodatkowo, zanim nałoży się koleją powłokę, należy odczekać, aż poprzednia całkowicie wyschnie i nabierze odpowiedniej trwałości. Czas schnięcia pojedynczej warstwy zależy od wilgotności powietrza, rodzaju powierzchni oraz temperatury i średnio wynosi od 20 do 60 minut. Mała ilość warstw zabezpieczających prowadzić będzie do zbyt szybkiej ścieralności, nadmierna zaś do pękania lub łuszczenia się powierzchni.

 

Czas wiązania ostatniej warstwy wynosi średnio 12 godzin i po tym okresie dopuszczalne jest włączenie powierzchni do użytku.  

Dodatkowo po upływie 24 godzin rekomendowane jest poddanie powłoki  polerowaniu, które nadaje połysk i dodatkowo wzmacnia posadzkę.

 

Polimeryzację podłóg zwykle wykonujemy poza godzinami pracy zakładu/lokalu/ placówki. Możliwe jest wykonywanie usługi nocą lub w weekendy. Im dłuższy okres wyłączenia powierzchni z użytku oraz swobodnego schnięcia polimeru, tym dłuższa jest później jego żywotność.



Jakie powierzchnie i rodzaje podłóg można zabezpieczyć w ten sposób?

Zabiegowi polimeryzacji można poddać wszelkie jednolite posadzki –  takie, które są pozbawione jakichkolwiek łączeń. W związku z tym, akrylowania podłogi nie powinno się wykonywać na m.in. płytkach gresowych czy podłogach drewnianych z uwagi na ich wysoką chłonność wody i wrażliwość na wilgoć.

Zabieg polimeryzacji podłóg wykonujemy zatem na następujących powierzchniach:

Kiedy wykonać akrylowanie podłogi?

Kiedy tylko uświadomią sobie Państwo potrzebę wykonania tego zabiegu. Dobrym powodem są względy bezpieczeństwa, świetny efekt wizualny, wygoda późniejszego użytkowania i …ekonomia. Zabezpieczenie podłogi warstwą polimeru w odpowiednim czasie jest korzystniejszą opcją pod każdym względem niż wymiana całej wykładziny.

Warunki techniczne do wykonania zabiegu polimeryzacji nie są zbyt wymagające. Wystarczy by temperatura podłogi nie była niższa niż 10°C, a temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 30°C. Najczęściej zatem wykonywanie akrylowania podłogi możliwe jest niemal cały rok.

Jaka jest polimeryzacji podłóg?

Cena polimeryzacji zależy od wielu czynników, a każda wycena dokonywana jest indywidualnie. Za każdym razem brane są pod uwagę następujące czynniki: metraż, rodzaj podłoża oraz jego historia – czy polimeryzacja była już kiedyś wykonywana, miejsce usługi oraz sugerowana data jej wykonania. Orientacyjny koszt polimeryzacji podłoża do 200m2 to kilkanaście złotych za metr kwadratowy. Im większy metraż, tym niższa cena.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Trwałość nałożonej warstwy polimeru na podłożu oczywiście zależy od wielu zmiennych.
Kluczowymi są natężenie ruchu na zabezpieczonej powierzchni – eksploatacja, rodzaj i stan pierwotnej powierzchni, jakość polimeru, ilość położonych warstw polimeru, a także jego konserwacja i utrzymanie. Bardzo duży wpływ na trwałość powłoki polimerowej ma zastosowanie odpowiedniego systemu wycieraczek. Dedykowane, profesjonalne wycieraczki w znacznym stopniu ograniczają przenoszenie zanieczyszczeń na obuwiu.
Jako ogólną normę można przyjąć okres od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat.

W jakich miejscach polimeryzacja podłóg jest zalecana i dlaczego?

Polimeryzację podłóg zaleca się wszędzie tam, gdzie posadzka jest narażona na dużą eksploatację, a co za tym idzie – przetarcia i uszkodzenia (nie tylko mechaniczne, ale także chemiczne) oraz ma kontakt z wodą lub środkami czyszczącymi na bazie alkoholu. Akrylowanie podłogi jest świetnym rozwiązaniem dla tych miejsc, gdzie podłoga cały czas powinna wyglądać nie tylko czysto, ale również bardzo estetycznie.

 

Najczęściej polimeryzacja wykonywana jest w zakładach pracy, na halach produkcyjnych, w szpitalach, przychodniach, obiektach sakralnych oraz wszelkich budynkach użyteczności publicznej – urzędach, szkołach, uczelniach, ale także w lokalach usługowo-handlowych: w sklepach, gastronomii, galeriach handlowych. Bardzo często spotyka się to rozwiązanie w salonach kosmetycznych czy prywatnych gabinetach praktyki lekarskiej.

Co ciekawe, polimeryzacja podłóg stosowana jest już na dużą skalę w domach jednorodzinnych – szczególnie w łazienkach lub kuchniach, gdzie podłogi są wrażliwe na wpływ wilgoci.

Jakie informacje przygotować w celu umówienia usługi oraz jak przygotować się do zabiegu akrylowania podłogi?

By zamówić usługę polimeryzacji podłogi, prosimy o wykonanie telefonu do naszego biura. Na wstępie zapytamy o rodzaj i kondycję powierzchni, czy polimeryzacja była już kiedyś wykonywana – jeśli tak, to jak dawno. Kluczowy jest również metraż oraz rodzaj pomieszczeń – czy jest to jedna duża hala czy kilka mniejszych sal? W rozmowie wspólnie uzgodnimy termin oględzin właściwej powierzchni, następnie dokonamy wyceny i umówimy dogodny termin prac.

 

Przed przystąpieniem do pracy, prosimy o wyniesienie wszelkich mebli, m.in.: biurek, stolików, ławek, krzeseł stojących w pomieszczeniach i utrudniających dostęp do czyszczonej powierzchni. Możemy zrobić to również sami, za dodatkową opłatą.
Ważnym jest by temperatura podłoża nie była niższa niż 10°C oraz by temperatura panująca w pomieszczeniu nie wynosiła więcej niż 30°C.  Zalecane, optymalne warunki panujące przy zabezpieczaniu podłogi to ok. 21°C i 60% wilgotności względnej. Przed polimeryzacją powierzchni należy wyłączyć ogrzewanie podłogowe.
Podczas nakładania polimerów należy unikać przeciągów, bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz zrezygnować z wentylatorów, dmuchaw lub innych silnych, strumieniowych źródeł ciepła. 

 

Ze względów bezpieczeństwa,  powierzchnię na którą nakładamy warstwę zabezpieczającą, należy wyłączyć z użytkowania. Brak przestrzegania tych zasad może spowodować, że powłoka ochronna szybko się zetrze, stanie się szara, zżółknięta lub po zabiegu unosił się będzie biały pył. W zależności od metrażu zabezpieczanej powierzchni, miejsce powinno być wyłączone z ruchu na czas od kilkunastu godzin do kilku dni. Co prawda, możliwym jest chodzenie po polimerze już po kilku godzinach od aplikacji, jednak przekłada się to negatywnie na jego żywotność – w tym przypadku zdecydowanie odradzamy pośpiech naszym Klientom.

Jak dbać o polimerową powierzchnię?

Dbanie o podłogę polimerową jest bardzo proste i niewiele różni się od standardowej procedury mycia powierzchni płaskich. Do najważniejszych czynności niezmiennie należeć będą: codzienne usuwanie luźnych zanieczyszczeń poprzez zamiatanie lub odkurzanie oraz mycie podłogi samą wodą lub płynem o obojętnym pH – takim, który nie uszkodzi warstwy polimeru. Preparat z obojętnym pH chronić będzie podłogę przed matowieniem polimeru, jego zażółceniem bądź ścieraniem.

Dodatkową opcją jest mycie podłogi przy użyciu specjalnych preparatów odnawiających i myjących powłokę, które zawierają polimery. Pozwolą one przedłużyć żywotność nałożonej warstwy oraz przedłużą efekt lśniącej tafli. Preparaty te są łatwo dostępne na rynku.

Miejscowości do których dojeżdżamy.

Usługi z zakresu zabezpieczania podłóg polimerami regularnie świadczymy na terenie kilku województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Proszę pamiętać jednak, że do naszych Klientów podchodzimy bardzo indywidualnie – przewidujemy rozwiązania umożliwiające dojazd do bardziej odległych zakątków Polski – dla nas to żaden problem.

    Oddział lubelski
  • Bełżyce
  • Bychawa
  • Dęblin
  • Kock
  • Krasnystaw
  • Lubartów
  • Łęczna
  • Nałęczów
  • Opole Lubelskie
  • Piaski
  • Puławy
  • Radzyń Podlaski
  • Ryki
  • Świdnik
    Oddział mazowiecki
  • Garwolin
  • Góra Kalwaria
  • Józefów
  • Kołbiel
  • Mińsk Mazowiecki
  • Otwock
  • Piaseczno
  • Pilawa
  • Sulejówek
  • Wilga
  • Warszawa
  • Żelechów

Zamów usługę